Historie

Ačkoli arabským a jihoasijským mořeplavcům byla existence Mauricia známá již od 10. století, datum jeho objevení se traduje do roku 1507, kdy zde přistáli Portugalci. Portugalci zanechali ostrov neosídlen a nechali tak volnou cestu Holanďanům, kteří zde na počátku 17. století vystavěli své osady a ostrov pojmenovali na počest holandského prince Maurice Van Nassau.

V roce 1715 se ostrov dostává pod francouzskou nadvládu, kteří měli v té době již v držení sousední ostrov Réunion. Pod francouzskou správou se z Mauricia stává významný producent cukrové třtiny a prosperující a důležitý obchodní přístav Indického oceánu. Počátkem 19. století Mauricius získává Velká Británie a i za její nadvlády pokračuje obchodní rozvoj ostrova.

Mauricius - to je klid a pohoda
Mauricius - to je klid a pohoda

Britové si ostrov udrželi až do března roku 1968, kdy Mauricius vyhlásil nezávislost. Následně byla přijata republikánská ústava garantující základní demokratické principy. V současnosti v čele země stojí prezident, zákonnou moc reprezentuje jednokomorový parlament a soudní a právní systém odpovídá francouzskému modelu. Díky stabilnímu politickému a ekonomickému vývoji a díky navázání kvalitních obchodních vztahů s evropskými a asijskými zeměmi během britské správy Mauricius přilákal koncem 20. století řadu investorů a dnes země patří k ekonomicky (v přepočtu na jednoho obyvatele) nejvyspělejším africkým zemím.

Jedním z hlavních finančních zdrojů Mauricia je turismus. I když byl ostrov vyhledávanou turistickou destinací již za britské správy, masivní rozvoj turismu je spojen především s koncem 20. století. Dnes Mauricius patří k nejnavštěvovanějším lokalitám Indického oceánu.