Základní informace

Mauricius je malý stát ležící na ostrůvcích v Indickém oceánu necelých 900 km východně od Madagaskaru. Přestože arabskému světu byl ostrov znám již od 10. století, pro Evropu jej objevili až Portugalci na počátku 16. století. Jako první se zde však usídlili Holanďané a od nich pochází dnešní jméno Mauricia – ostrov se rozhodli pojmenovat po holandském princi Maurice Van Nassau.

Hotelové komplexy jsou na velmi vysoké úrovni
Hotelové komplexy jsou na velmi vysoké úrovni

Největším ostrovem státu Mauricius je ostrov Mauricius s rozlohou 1 865 km2, druhým největším ostrovem je ostrov Rodrigues s rozlohou přibližně 110 km2. Kromě těchto dvou ostrovů k Mauriciu patří i ostrovy Agalega Islands a Cargados Carajos Shoals. Celkem se stát Mauricius (Mauritius) rozléhá na ploše 2 040 km2.

Dohromady na ostrovech žije necelých 1,3 milionu obyvatel. Většina z nich (asi dvě třetiny) je indického původu, zbytek tvoří Kreolové a obyvatelé s evropskými kořeny. Dominantním náboženstvím je hinduismus, vyznává jej téměř polovina populace. Asi třetina populace vyznává křesťanství a 16% obyvatelstva jsou muslimové. Přestože většina obyvatelstva hovoří kreolsky, úředním jazykem je Angličtina. Na ostrovech se rovněž lze domluvit francouzsky. Hlavním městem země je Port Louis se 150 tisíci obyvatel. K dalším významným městům patří Mahébourg, Gootlands, Souillac a Pamplemeusses.

Díky bohaté koloniální minulosti a velkému přílivu přistěhovalců v průběhu 20. století je dnes Mauricius zajímavou směsí různých kultur a náboženství. Své prvky zde již po desetiletí mísí asijské, arabské, africké a evropské kultury. V současnosti je Mauricius poklidnou multikulturní zemí se stabilní politickou a bezpečnostní situací. Nezávislost získal Mauricius 12. března 1968, kdy přestal být součástí koloniální říše Velké Británie. Dnes je den nezávislosti státním svátkem.

Ačkoli Mauricius rozhodně nepatří k nejbohatším zemím světa, může se pochlubit poměrně výkonnou a fungující ekonomikou, která je založena především na turismu, službách, textilním průmyslu a produkci cukru. Oficiální měnou je mauricijská rupie (MUR), jedna mauricijská rupie odpovídá přibližně 60 českým haléřům.