Přímořská letoviska

Port Louis

Hlavní město Mauricia - Port Louis – leží v severozápadní části ostrova. Se 150 tisící je největším a nejrušnějším městem a zároveň obchodním a kulturním centrem Mauricia. Port Louis je dnes luxusním městem s moderními budovami, širokými silnicemi, rozlehlými parky, drahými restauracemi a nespočtem hotelů. Díky mezinárodnímu přístavu a letišti je Port Louis rovněž turistickou tepnou Mauricia.

Historie

Port Louis byl založen francouzským guvernérem Mahe de Labourdonnaisem roku 1735 a pojmenoval jej na počest francouzského krále Ludvíka XV. Město bylo původně malou zásobovací stanicí pro lodě plující kolem jihoafrického cípu do Indie. Počátkem 19. století získali celý ostrov, a s ním i Port Louis, Britové. Ti město opevnili a roku 1835 zde vystavěli pevnost Fort Adelaide. Postupem času z Port Louis vyrostl významný obchodní přístav a zejména v posledních dvaceti letech zažívá město obrovský stavební a ekonomický rozkvět. Dnes se ve městě se 150 tisíci obyvateli nachází moderní mrakodrapy a luxusní hotely vedle všech druhů religiózních svatostánků – křesťanských kostelů, muslimských mešit.

Zajímavá místa

Nejvýznamnější dominantou Port Louis je místní pevnost Fort Adelaide, která leží na úpatí hory nedaleko centra města. Pevnost vybudovali Britové v první polovině 19. století. Její stav je dodnes velmi dobrý, zachovalo se i velké množství děl, které z pevnosti stále míří na volné moře naproti města. Díky své poloze je z pevnosti skvělý výhled jak na panorama celého Port Louis, tak i na okolní břehy severozápadní části Mauricia.

V historickém centru města – Places D´Armes – se nachází celá řada zachovalých historických budov, které dodnes návštěvníkům připomínají koloniální minulost ostrova. Nejhonosnější z těchto budov je Guvernérův dům, ve kterém sídlili britští a francouzští správci ostrova. V centru města se rovněž nachází skvostná budova nejstaršího divadla Mauricia, Theatre of Port Louis, vystavěná na konci 19. století.

Nedaleko centra města se nachází vůbec nejstarší dostihová dráha jižní polokoule – Cham De Mars. První dostihy se zde konaly již roku 1812 a dodnes zde jezdci na koních závodí pravidelně dvakrát týdně.

Pro milovníky autentického nakupování má Port Louis v nabídce celou řadu otevřených trhů (ty nejlepší se nachází na Farquhar Street) s tradičními afro-asijskými komoditami. Kromě exotických druhů koření, čerstvých ryb, tropického ovoce a zeleniny zde narazíte i na tradiční mauricijské ruční výrobky a suvenýry.

Pláže

Přestože se nedaleko centra města nachází několik městských pláží, za kvalitnějšími plážemi se musí turisté vydat několik kilometrů ven z města. Krásnou pláží nedaleko Port Louis je Grand Baie. Grand Baie je zároveň jedním z nejnavštěvovanějších turistických letovisek ostrova a nabízí širokou škálu vodních sportů a kulturních aktivit. Asi dvacet minut jízdy směrem na jih se nachází nejdelší pláž Mauricia – Flic en Flac. Táto pláž s bílým pískem v zátoce s průzračným mořem patří k nejvyhledávanějším plážím ostrova.

Terres de Couleurs
Terres de Couleurs

Grand Bay

Nejrušnějším letoviskem severní části Mauricia je město Grand Bay. S nespočtem hotelů, restaurací a nočních barů je Grand Bay oblíbeným místem pro aktivní relaxaci nejen u zahraničních turistů, ale i u místních. Navíc bylo Grand Bay jedním z prvních měst Mauriciu, které naplno pocítilo rozvoj turismu, takže turistické služby a zázemí zde mají bohatou tradici. Dnes tak jsou místní pláže a hotely nejnavštěvovanějším místem Mauricia.

Historie

Historie Grand Bay není nikterak dlouhá ani oslnivá. Původně malá rybářská a obchodní vesnice se rozkvětu dočkala až v souvislosti s rozvojem turistického ruchu v posledních desetiletích. Dnes je živobytí většiny místních obyvatel přímo navázáno na turismus.

Zajímavá místa

Samotné město Grand Bay je proslulé především díky svým restauracím a klubům a bohatému nočnímu životu. Kromě toho město nabízí i několik starších budov z koloniálního období a při procházce centrem města tak je rozhodně co obdivovat.

Velmi zajímavá památka se nachází necelých 5 kilometrů severovýchodně od Grand Bay na nejsevernějším cípu ostrova Cap Malheureux. Nachází se zde starobylá dřevěná kaple Notre Dame Auxiliatrice s dokonale rudou střechou a bílými stěnami. Zasazená do sytě zeleného trávníku tak vytváří nejen významnou historickou památku, ale i zajímavý barevný kontrast.

Pláže

Na nedostatek kvalitních pláží si v Grand Bay rozhodně stěžovat nemůžete. Místní městské písečné pláže patří, a to nejen svým komfortním zázemím, k nejlepším na celém Mauriciu. Nejznámější z místních pláží – La Cuvette – byla nedávno upravena a rozšířena. Přímo na plážích se nachází centra vodních sportů a tak si zde můžete vyzkoušet například windsurfing, potápění, vodní lyžování anebo plavbu na jachtě.

Východní pobřeží – oblast Flacq

Východní pobřeží Mauricia zůstalo turismem téměř nedotčeno až do poloviny 90. let. Avšak rozmach cestovního ruchu v posledních letech zasáhl i tuto oblast a dnes je východní pobřeží turisticky stejně oblíbené jako ostatní části Mauricia. Přestože je východní část ostrova o něco větrnější než zbylé části, nabízí i tato oblast skvělé pláže a exotická letoviska. Největší plochu východní části ostrova zabírá oblast Flacq s hlavním městem Centre de Flacq.

Historie

Až do poloviny 90. let byla oblast Flacq turismem téměř nedotčena. Hlavním zdrojem obživy obyvatel místních vesnic tak byl rybolov a zemědělství, ve větších městech pak průmyslová výroba. S rostoucím počtem návštěvníků mířících na východní pobřeží rostl i počet obyvatel, kteří se začali turismem živit. Dnes je východní pobřeží poseto skvělými plážemi, moderními hotely a turistickými letovisky, romantickými bungalovy a luxusními obchody a restauracemi.

Zajímavá místa

Největší bohatství východního pobřeží a oblasti Flacq se skrývá v jejich přírodních krásách. Nachází se zde celá řada půvabných lagun a zátok, ta nejdelší z nich – Trou d´eau Douce - se táhne v délce dvacet dva kilometrů.

Další přírodní krásou jsou strmé hory, které se na jihovýchodním pobřeží ostře zařezávají do moře a vytváří tak nádhernou scenérii. Cesta po pobřežní silnici ve východní části Mauricia rozhodně patří k zážitkům, které by návštěvníci ostrova rozhodně neměli vynechat.

Pláže

Nejznámější a nejdelší pláží východního pobřeží je Belle Mare. Jemný bělavý písek, křišťálově čisté moře, všudypřítomná bujná vegetace a rozvinuté turistické zázemí dělají z Belle Mare jednu z nejoblíbenějších pláží Mauricia.

Asi patnáct kilometrů jihovýchodně od Centre de Flacq leží pobřežní ostrůvek Ile aux Cerf. Ostrov je turistickým rájem s řadou moderních hotelů, obchodů a golfovým hřištěm. Z ostrova na pevninu a zpět plují každý den stovky lodí a počet návštěvníků je zde opravdu obrovský. Přesto je stále možné najít na plážích Ile aux Ceres klidné a soukromé zákoutí.

Jižní a jihovýchodní pobřeží – Mahebourg a Souillac

Jižní a jihovýchodní pobřeží se kromě exotické krajiny, přímořských letovisek a krásných pláží může pochlubit i bohatou kulturou a historií. Dvě největší města oblasti – Mahebourg a Souillac – patří k nejstarším a nejdůležitějším městům celého Mauricia. Právě v této oblasti se usídlili první Evropané, to když zde roku 1638 Holanďané vystavěli první trvale osídlený přístav – Grand Port.

Historie

Největší města jižní a jihovýchodní části Mauricia – Mahebourg a Souillac – mají bohatou historii. Mahebourg byl založen Francouzi v první polovině 18. století na místě nejstaršího mauritijského přístavu Grand Port. I Souillac byl vystavěn Francouzi jako důležitý obchodní přístav. Obě města hráli klíčovou roli během 18. a 19. století jako centrum obchodu s cukrovou třtinou. Postupně však města na obchodním významu ztrácely a jejich nový rozvoj je spojen až s nástupem turistického průmyslu v druhé polovině 20. století.

Zajímavá místa

V Mahebourgu lze spatřit velké množství historických budov z koloniálního období. Kromě toho ve městě sídlí Národní historické muzeum, které leží nedaleko místa, kde se roku 1810 v námořní bitvě střetlo francouzské a britské námořnictvo. Přestože bitvu, známou pod názvem "bitva o Grand Port" vyhráli Francouzi, o necelé tři měsíce později kapitulovali a správu nad ostrovem převzali Britové. V sídle Chateau Guede, kde byla během bitvy zřízena provizorní nemocnice, dnes sídlí Mahebourgské námořní muzeum. Rovněž v Souillacu lze nalézt historické památky – zbytky koloniální železnice, policejní a soudní budovu a dům nejslavnějšího mauricijského básníka Roberta Edwarda Harta.

Ke zdejším přírodním krásám patří vodopády Rochester falls, přírodní park La Vanille Reserve des Mascareignes anebo gejzír Le Souffler.

Pláže

Kromě turisty hojně navštěvovaných pláží přímo v Souillacu a Mahebourgu se v jižní a jihovýchodní části Mauricia nachází i další pláže ležící mimo hlavní turistická centra. Pláž Blue Bay je jednou z nejpopulárnějších, oblíbená zejména jako lokalita pro šnorchlování a windsurfing.

Pláž Gris-Gris je jedna z mála skalnatých pláží na ostrově. Zdejší skály a podmořské útesy nabízí ideální příležitost k potápění.

Západní a jihozápadní pobřeží – oblast Black River

Jižní a jihozápadní část Mauricia se táhne od města La Gaulete na jihu až po Flic en Flac a je unikátním místem. Na rozdíl od zbytku ostrova zde nedominují deštné pralesy, ale křovinaté savany a počasí je tu většinou o něco suší a teplejší než v jiných částech Mauricia. Největším přímořským městem oblasti Black River je Tamarin a Tamarinská zátoka je jednou z nejoblíbenějších surfařských lokalit Indického oceánu.

Historie

Nejznámější postavou dějin oblasti Black River je australský mořeplavec Matthew Flinders, který byl na Mauriciu šest let vězněn a zanechal po sobě velmi zajímavý a podrobný popisem ostrova. Ve vesnici Bel Ombre se dnes nachází jeho socha. Největšího rozmachu však oblast Black River dosáhla v 60. a 70. letech minulého století, kdy do Tamarinské zátoky začaly proudit tisícovky turistů a především surfařů.

Zajímavá místa

Oblast Black River je místem s řadou unikátních přírodních krás. Tamarinské vodopády, národní park Black River Gorges, rezervace Casela Park a pohoří Le Morne Brabant, to je jen malý výčet přírodního bohatství, které lze v Black River spatřit. Avšak oblast není jen rájem milovníků přírody, ale i místem s nespočtem příjemných pláží a poklidnými turistickými letovisky.

Historicky významnými památkami jsou obranné věže Martello Towers. Martello Towers jsou typickým znakem britské koloniální nadvlády a nachází se v bývalých koloniích po celém světě – od Kanady až po Srí Lanku. V oblasti Black River se těchto věží nachází hned pět a většina z nich byla vystavěna již na počátku 19. století. Ve věži v La Preuneuse dnes sídlí malé muzeum připomínající koloniální minulost Mauricia.

Pláže

Nejznámější pláží západní oblasti Mauricia je Flic en Flac. Jedná se o vůbec nejdelší pláž Mauricia, která leží jen 20 kilometrů od hlavního města Port Louis. Jemný bílý písek a křišťálově čisté moře činí z této pláže ideální místo k exotické rekreaci.

Pláže v Tamarinské zátoce jsou nejoblíbenějšími surfařskými a kitesurfařskými destinacemi Mauricia. K dalším známým a vyhledávaným plážím v oblasti Black River patří pláž Grande Riviere Noire a pláž na poloostrově Le Morne. Pobřeží okolo Le Morne je, díky korálovým útesům a několika vrakům potopených lodí, velmi oblíbenou potápěčskou lokalitou.

Pláž Le Morne
Pláž Le Morne