Příroda

Mauricius je doslova rájem květin a rostlin. Na ostrově se nachází přes 700 druhů původní flóry, přičemž velkou část těchto druhů nelze spatřit nikde jinde na světě. Kromě původních rostlin se dnes na ostrově nachází celá řada druhů rostlin, které sem byly zavlečeny z různých koutů světa. Rovněž flóra je na ostrově velmi bohatá, především na exotické ptactvo, plazi, hmyz a drobné ptactvo.

Vodopády na Mauriciu
Vodopády na Mauriciu

Většina vnitrozemské části Mauricia je hornatá a porostlá bujnou tropickou vegetací. Na ostrově si lze najmout průvodce a podniknout výpravu do vnitrozemí a vychutnat si prostředí tropických pralesů anebo výhled na celý ostrov z některé z místních hor. Nezapomenutelným zážitkem je rovněž jízda v kajaku po některé z místních řek.

Díky bohaté vegetace a rozmanitým druhům živočichů se na Mauriciu nachází celkem 9 národních parků. Nejznámější z nich je národní park Black River Gorges, který leží v hornaté části na jihozápadě ostrova. Největší část národního parku zabírá deštný prales s bohatou faunou – od divokých prasat, rusa jelenů, až po holuby růžové. Největší množství ptactva se nachází v ptačí rezervaci Rivulet Terre Rouge Estuary, která je útočištěm nejen původních mauritijských druhů ptactva, ale i ptactva migrujícího na Africký kontinent. Snad nejznámějším ptákem Mauricia je vyhynulý pták Dodo. Přestože tento druh již na ostrově živý nespatříte, zůstal pták Dodo na Mauriciu alespoň symbolicky – ve vyobrazení na bankovkách a v podobě různých maket a soch – přítomen dodnes.

Mauricijské želvy
Mauricijské želvy

Ale nejen ostrov samotný je přírodním rájem. Okolní moře ostrova je známé díky svým obrovským korálovým útesům s bohatou podmořskou faunou. Nejrozmanitější a nejčetnější jsou korálové útesy na západním pobřeží Mauricia, díky kterým je ostrov vyhledávanou potápěčskou lokalitou. Mezi korálovými útesy lze spatřit všemožné druhy ryb, paryb a kytovců – od delfínů a žraloků, až po úhoře.